Teknoloji - Bilim

SpaceX Dragon dünyaya dönüyor

09/03/2019

NASA ve SpaceX yetkilileri, SpaceX Crew Dragon kapsülün Türkiye saatiyle 10.30’da Uzay istasyonundan ayrıldığını söyledi. Halen Dünya yörüngesi etrafında dönen Crew Dragon'un Türkiye saatiyle 16.45 civarında Atlantik Okyanusu'na inmesi bekleniyor. SpaceX Crew Dragon uzayda 6 gün kaldı.

SpaceX Dragon dünyaya dönüyor
Kapsül taşıdığı 181,4 kg yükü Uluslararası Uzay İstasyonu’na teslim etti. Kapsülde, astronotların görev süresince yaşayacağı her şeyi tespit etmek için kafası, boynu ve beline sensörler takılmış bir cansız manken de bulunuyordu.

SpaceX Crew Dragon’un bugün testi tamamlamasının ardından uzaya insan taşıma uçuşlarına bir adım daha yaklaşacak. ABD, Uzay mekiği programını 2011 yılında sonlandırmasının ardından uzaya insan göndermek için Rusya’nın imkanlarından yararlanıyordu.

SpaceX’in Dünya atmosferine girerken yüksek ısıdan korunmak için ısı koruma kalkanı bulunuyor. SpaceX’in Florida kıyılarından 450 kilometre açıklarında denize yumuşak iniş yapması için dört paraşütü bulunuyor. SpaceX’in Türkiye saatiyle 16.45’te denize düşmesi bekleniyor. Go searcher (Git ara) ismindeki bir botun kapsülü almak için bekliyor olacağı belirtildi. SpaceX’in, uçuş analizlerinin yapılmasının ardından ilk insanlı uçuşunu Temmuz ayında gerçekleştirmesi bekleniyor.


Facebook Yorumları

Copyright © 2019. Her hakkı saklıdır.