Teknoloji - Bilim

Kedi gören kargocu robot ne yapacak?

11/04/2019

Teknoloji büyük bir hızla ilerliyor, ilginç bir gelecek bizi bekliyor. Turkcell’in 10. Teknoloji Zirvesi’nin ana konuşmacısı olarak Türkiye’ye gelen MIT Yapay Zeka Laboratuvarı eski direktörü, iRobot ve Rethink Robotics’in kurucusu Rodney Brooks ile zirve öncesinde bir araya geldik.

Brooks, kargocu robotların yapay zekasından özel şerit isteyen sürücüsüz arabalara kadar bizi gelecekte nelerin beklediği konusunda ipuçları verdi.

Çalışmalarında yapay zeka, insansı robotlar, gezegensel keşif gibi konulara odaklanan Brooks, öncelikle teknoloji konusunda topluma sözler verirken dikkat etmek gerektiğini çünkü gelişmelerin çoğu zaman vaat edildiği kadar hızlı olmayabileceğini hatırlatıyor.

Brooks, “Bir gelişme oluyor ve heyecan yaratıyor. Bunu sürücüsüz araçlar konusunda gördüğümüzü düşünüyorum. 2018’de sürücüsüz araçların yollarda olacağı söyleniyordu. Ama bence bu çok daha uzun zaman alacak” öngörüsünü paylaşıyor.

Kişisel projesinin ‘derin öğrenme’ kavramına nasıl sağduyu katabileceğiyle ilgili çalışmalar olduğunu anlatan Brooks, şu örneği veriyor:

“Diyelim ki evlere nakliye yapan robotunuz için bir derin öğrenme şebekesi kurdunuz. Robot kapıya geldi ve merdivenleri çıkması gerekiyor. Ama merdivende bir kedi yatıyor ve yolunu tıkıyor. Robot sağduyusunu kullanıp onun kedi olduğunu anlarsa hafif bir temasla onun oradan kalkacağını bilir. Ama yerdeki bir paketse onun oradan kendi kendine gitmeyeceğinin de farkında olur. Tahmin ediyorum bu yaklaşık 50 yıllık bir proje.”

Yollara ‘geo çit’

Yeni bir teknolojinin kabul edilebilir olması için mükemmel olmasının beklendiğini söyleyen Brooks, şöyle devam ediyor: “Sürücüsüz arabaların yakın zamanda dışarıda kullanılmasına şüpheyle yaklaşıyorum. ‘Geo fencing’ (geo çit) sistemi kurulmasını bekliyorum. Yani bir şeridin yalnızca sürücüsüz arabalara ayrılması sisteminden bahsediyorum, o şeride insanların kullandıkları araçlar giremiyor olacak.”

Brooks, sürücüsüz arabalarla birlikte sigorta sektörünün de değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Şu an sigorta sektörü sürücüyle bağlantılı şekilde işliyor. Gelecekte neye göre yapılacak? Yazılımcılara göre mi yoksa araba üreticilerine göre mi” diyor.

Yüz tanımanın her yerde kullanılmasının kendisini çok rahatsız ettiğini de belirten Brooks, insanların etrafa çok fazla kişisel veri verdiklerini ve bunun sonuçlarıyla henüz yüzleşilmediğini, siber güvenlik eksikliğinden dolayı da sorun yaşanacağını sözlerine ekliyor.

Yapay zeka konuşacak

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nin 10’uncusu bugün başlıyor. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek etkinliğin ana teması ‘Sen Yap Diye’ olacak. Zirvede, 20’nin üzerinde oturumda 70’e yakın fikir önderi ve 10 bini aşkın davetli bir araya gelecek. Zirvenin bu yılki ana konuşmacısı ise Rodney Brooks... Brooks, zirvede ‘Yapay zeka ve robot bilimi dünyayı nasıl değiştiriyor?’ başlıklı bir konuşma yapacak.

‘Teknoloji şovu yaşanacak’

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde 10’uncu yıl heyecanı yaşadıklarını dile getiren Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, şunları söyledi: 

“Birçok ilke attığımız zirvede, katılımcılarımızı bu yıl da unutulmaz bir teknoloji şovu bekliyor. Turkcell’in kuruluşunun 25’inci yılı kapsamında bu temayla, sadece kendi müşterilerimize değil tüm Türkiye’ye, isteklerine ulaşmak için vazgeçmeden çalışmaları mesajını veriyoruz. Her yıl birbirinden değerli dünyaca ünlü konuşmacıları ağırladığımız zirvedeki bu yılki ana konuşmacımız ise yapay zeka, robot bilim, otomasyon ve dijital teknoloji konularındaki öne çıkan fikirleriyle dünyadaki öncü isimlerden Rodney Brooks.” (Aylin Rana Aydin/MİLLİYET)


Facebook Yorumları

Copyright © 2019. Her hakkı saklıdır.