Teknoloji - Bilim

Mnuchin: Trump Huawei'ye karşı da yumuşayabilir

11/06/2019

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerehlerinde ana ilerlemenin Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi'nin bu ayın sonunda G20 zirvesi sırasında yapacakları görüşmede sağlanacağın söyledi.

Fukuoka'daki G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı sırasında Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang ile de bir araya gelen Mnuchin, "yapıcı bir toplantı" gerçekleştiğini "samimi
bir müzakere" yaşandığını ifade etti.

Trump Huawei konusunda yumuşayabilir

Mnuchin, Çin ile ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlanması halinde Başkan Donald Trump'un ABD'nin Huawei'ye yönelik yaptırımlarını gevşetebileceğini söyledi. Ancak Mnuchin, bir ticaret anlaşması olmaması halinde Washington'un bütçe açıklarını azaltmak için gümrük tarifeleri uygulamayı sürdüreceğini vurguladı.

"Başkan Trump, ticaret konusunda ilerleme sağlarsak ve belirli garantiler alırsak Huawei konusunda belirli şeyler yapmaya istekli olabileceğini söylüyor" diye konuşan Mnuchin, ABD'nin Çin ile bir
anlaşmaya varmaya hazır olduğunu ancak tarifelerin sürdürülmesinin de gerekli olduğunu da ifade etti.

Mnuchin, "Eğer Çin bir anlaşma yolunda ilerlemek ister ise, biz ortaya koyduğumuz şartlar çerçevesinde ilerlemeye hazırız. Eğer Çin adım atmak istemiyor ise, Başkan Trump ilişkileri yeniden dengelemek için tarifelerin uygulanmasına devam etmekten mutlu olur" diye konuştu.


Facebook Yorumları

Copyright © 2019. Her hakkı saklıdır.